آیا آخرین نسخه فایرفاکس بهترین نسخه است؟

آخرین نسخه فایرفاکس از سری نرم افزارهای احمد جاوید :

همیشه این سوال وجود داشته است آیا آخرین نسخه هر نرم افزاری بهترین نسخه است. و ما بهتر است وقتی نسخه جدیدی از یک نرم افزار منتشر می شود آن را دانلود و نصب نماییم. شاید در بعضی مواقع آخرین نسخه بهترین نسخه باشد ولی این قانون در مورد همه نرم افزارها صدق نمی کند.

فایرفاکس نرم افزارهای احمد جاوید15
ایکون مرورگر اینترنتی فایرفاکس

مرورگر موزیلا فایرفاکس یکی از بهترین مرورگرهای اینترنتی می باشد که اکثر کاربران از آن بهره می برند. باید بدانیم فایرفاکس از همان استثناهاست. یعنی آخرین نسخه آن بهترین نسخه نمی باشد. اگر فایرفاکس شما بعد از آمدن نسخه جدید آپدیت شود، بعضی از امکانات آن را از دست خواهید داد. (معمولا فایرفاکس بصورت پیش فرض طوری تنظیم شده است که به محض آمدن نسخه جدید فورا آپدیت می شود)

با نرم افزارهای احمد جاوید همراه شوید

بعضی از مشکلاتی که بعد از ارتقا فایرفاکس به آخرین نسخه رخ می دهد:

گزینه ویو ایمیج

1 – گزینه ویو ایمیج (view image) از امکانات راست کلیک در هنگام ذخیره عکس در محیط اینترنت حذف می شود. کاربرد این گزینه وقتیست که یک عکس را مشاهده کرده اید و می خواهید آنرا بر روی کامپیوتر ذخیره کنید. اگر در حالت معمولی روی آن راست کلیک کنید فقط میتوانید گزینه ذخیره عکس ( save image as ) را بزنید، که در این حالت فقط یک تصویر کوچک از عکس ذخیره می شود. اما اگر قبل از ذخیره عکس گزینه ویو ایمیج را بزنید عکس در حالت فول و بزرگ قرار می گیرد. اکنون اگر آنرا ذخیره کنیم عکسی با کیفیت و در اندازه اصلی خواهیم داشت. همانطور که گفته شد این گزینه در آخرین نسخه ناپدید می شود در حالی که بسیار کاربردی است.

ناکارآمد شدن افزونه ها

2 – احتمال ازکارافتادن تعدادی از افزونه ها وجود دارد. از آنجا که افزونه ها برنامه های کوچکی هستند که توسط برنامه نویسان آزاد برای فایرفاکس نوشته می شوند. معمولا با نصب آخرین نسخه با آن ناسازگار می شوند و ممکن است ماه ها طول بکشد تا سازندگان افزونه ها نسخه ای منطبق بر اخرین نسخه فایرفاکس بنویسند. بنابراین اگر افزونه ای دارید مثلا افزونه دانلود منیجر امکان از کارافتادن آن وجود دارد و راه اندازی آن وقت شما را تلف خواهد کرد.

آخرین نسخه فایرفاکس20
نمونه ای از مشکل دار شدن افزونه ها بر اثر آپدیت به نسخه جدیدتر
پاک شدن بوکمارک ها

3 – پاک شدن بوکمارک ها. اگر شما از آن دسته کاربرانی هستید که آدرس تعدادی از سایت ها را بوکمارک (bookmark) کرده اید. باید بدانید احتمال ناکارآمد شدن و حذف آنها وجود دارد. زیرا گاهی برند موزیلا مسیر بوکمارک ها را در اخرین نسخه تغییر میدهد و این یعنی آدرس سایت های محبوب ذخیره شده خود را از دست خواهید داد.

کند شدن سرعت

4 – کند شدن سرعت لود فایرفاکس. موزیلا سعی می کند اخرین نسخه را با اخرین سخت افزارهای ارائه شده در بازار هماهنگ نماید، اگر سخت افزار سیستم خود را ارتقا نداده باشید ولی فایرفاکس را ارتقا دهید احتمالا چون سخت افزار قدیمی شما توان و کشش لازم را برای فرمان های صادره ندارد با افت سرعت محسوسی روبرو خواهید شد.

حفره ها (باگ ها)

5 -وجود حفره در نسخه های جدید امری حتمی است. گاها چند ماه میگذرد تا این حفره ها با امدن ورژن های جدید ترمیم شود. پس ممکن است فایر فاکس بعد از اپدیت مثل قبل کار نکند.

کدام بهتر است؟

با این وجود اگر هیچکدام از موارد پنج گانه بالا برایتان مهم نیست، در اینصورت استفاده از آخرین نسخه فایرفاکس برایتان بهتر است. زیرا ممکن است بعضی از سایت ها در مرورگر های قدیمی برایتان باز نشود. یا رم و سی پی یوی قدرتمندی داشته باشید ولی فقط نسخه جدید بتواند از حداکثر قدرت سیستم استفاده کند…

حاصل کلام اینکه… باید سبک سنگین کنید ببینید کدام را میخواهید. اگر کارتان طوریست که دائما با عکس سروکار دارید. نسخه قدیمی (مثلا 87 ) بهتر است.

اگر سیستمتان را به اخرین سخت افزارها ارتقا داده اید نسخه های جدید بهتر است… حق انتخاب با شماست. هرکدام مزایا و معایبی دارد.

آخرین نسخه فایرفاکس نرم افزارهای احمد جاوید21
تصویری از محیط فایرفاکس نسخه نرم افزارهای احمد جاوید

فایر فاکس نسخه نرم افزارهای احمد جاوید را از اینجا می توانید دانلود کنید.

سایت اصلی کمپانی موزیلا را در اینجا میتوانید مشاهده کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.