حذف کامل نرم افزار به قلم : احمد جاوید

گاها پیش می آید برای جلوگیری از پر شدن هارد کامپیوتر یا خراب شدن نرم افزار، تصمیم می گیریم یک یا چند نرم افزار را از روی سیستم حذف کنیم.

بصورت عادی برای حذف نرم افزار، از طریق کنترل پنل این کار را انجام می دهیم.

ولی باید بدانیم حذف به روش معمول یعنی از طریق کنترل پنل فقط قسمتی از نرم افزار حذف می شود و تقریبا یک سوم فایل ها و اثرات نصب پاک نخواهد شد.

برای درک این مسئله ابتدا ببینیم هنگام نصب یک برنامه چه اتفاقی می افتد:

ا- فایل های اصلی برنامه در درایو سی پوشه پروگرام فایل نصب میشود ( البته بطور معمول. مگر آنکه برنامه نویس جای دیگری را در نظر گرفته باشد. مثلا کم پلیر فقط در درایو سی نصب می شود نه در پوشه پروگرم فایل)

2- فایل های فرعی که در پوشه تمپ ( این پوشه بطور پیش فرض مخفی می باشد) یا دکیومنت نصب می شوند.

3- دستورات جدید برای ویندوز که این اینکار با اضافه شدن خطوط جدید به رجیستری ویندوز انجام می گیرد.

وقتی اقدام به پاک کردن برنامه از طریق کنترل پنل می نماییم، این کارها اتفاق می افتد:

1- همه فایل های اصلی پاک می شود.

2- فقط بعضی از فایل های فرعی پاک می شود.

3- رجیستری هرگز پاک نمی شود.

حذف کامل نرم افزار

فاجعه از خط سوم شروع می شود. زیرا با پاک نشدن رجبیستری، شما قادر به نصب کامل برنامه جدید آن نرم افزار نخواهید بود. بگذارید برایتان مثالی بزنم:

فرض کنید فتوشاپ را از یک سایت متفرقه دانلود کرده و پس از نصب فایل پچ آنرا اجرا کرده اید تا اکتیو شود اما مشاهده می کنید فتوشاپ فعال نشده و فقط هفت روز قادر به کار است. و دائما پیغام می دهد که نرم افزار جعلی است.

حال شما فتوشاپ بدون نیاز به اکتیو کردن را از سایت نرم افزارهای احمد جاوید دانلود و میخواهید آنرا به جای فتوشاپ خراب نصب کنید. طبیعتا اول باید فتوشاپ قبلی را حذف کنید. و چون به روش معول پس از حذف نرم افزار کدهای رجبیستری همچنان باقی می مانند، پس از نصب نرم افزار سالم ما و هر نرم افزار دیگری همچنان همان پیغام خراب بودن نرم افزار را می دهد.

پس باید بتوان برای نصب نرم افزار جدید، نرم افزار قدیمی را بطور کامل حتی رجیستری ها را پاک کرد… چه باید کرد؟

راه حل برای حذف کامل نرم افزار

Geek Uninstaller

برای حذف تمام و کمال برنامه ها نیاز دارید برنامه گیک آن اینستالر را بر روی سیستمتان نصب کنید. این برنامه قادر است تمام فایل های اصلی، فرعی، ردپاها و رجبیستری را پاک نماید.

با نرم افزارهای احمد جاوید همراه باشید

حالا برای حذف یک برنامه بصورت عملی اقدام می کنیم تا طرز استفاده از این برنامه را بخوبی فرا گیریم. بعنوان مثال ما می خواهیم برنامه وندرشر فورمولا را به طور کامل حذف کنیم:

ابتدا برنامه گیک آن اینستالر را از اینجا دانلود کنید. سپس برنامه را نصب و اجرا نمایید.

وقتی برنامه را اجرا کنیم تمام برنامه های نصب شده روی کامپیوتر داخل آن مشاهده می شود. بر روی وندرشر فورمولا راست کلیک نموده گزینه آن اینستال را می زنیم. همانند شکل زیر:

حذف کامل نرم افزار01

بر روی Yes کلیک می کنیم:

حذف کامل نرم افزار02

صبر می کنیم فایل های اصلی پاک شود:

حذف کامل نرم افزار03

گزینه Yes را می زنیم تا فایل های فرعی نیز پاک شود:

حذف کامل نرم افزار04

بر روی OK کلیک می کنیم تا کار حذف فایل های اصلی و فرعی تمام شود:

حالا کار اصلی حذف شروع می شود یعنی نمایش رجیستری برنامه و حذف آنها… بر روی Finish کلیک می کنیم تا تمام ردپاهای رجبیستری برای همیشه حذف شود :

با مشاهده All Traces Removed (کادر سبز) کار تمام است و نرم افزار بصورت کامل حذف شده است. با زدن کلوز از برنامه آن اینستالر خارج می شویم:

کامپیوتر را ری استارت می کنیم.

آموزش حذف کامل برنامه اینترنت دانلود منیجر (IDM)

بعضی از کمپانی ها شگرد خاصی را بکار برده اند که کاربران را فریب دهند و اجازه ندهند پس از نصب نرم افزارهای قفل شکسته و کرک جعلی بتوانند نرم افزار دیگری را روی سیستم شان نصب کنند تا مجبور بشوند نسخه اصلی را خریداری نمایند.

از جمله می توان به نرم افزار ای دی ام ( IDM ) اشاره نمود.

این نرم افزارها هنگام انجام پروسه حذف، شما را تشویق به ری استارت کردن کامپیوتر می نمایند. با اینکار عمل حذف نرم افزار نیمه کاره مانده و رجبیستری نه تنها حذف نمی شود بلکه نهادینه شده و کار پاک کردن نرم افزار بسیار سخت می شود. حتی ممکن است مجبور به نصب مجدد ویندوز شوید.

به تصویر زیر توجه کنید. همانطور که مشاهده می کنید شما را تشویق به ری استارت کرده است ( پیکان های صورتی). با دیدن این پنجره هرگز گزینه OK را نزنید، بلکه گزینه Cancel (کادر آبی رنگ) را انتخاب کرده و بر روی آن کلیک کنید. با این کار روند حذف نرم افزار ادامه پیدا کرده و بصورت کامل پاک می شود:

حالا کامپیوتر را ری استارت نمایید . موفق باشید و سربلند…

نگاهی به یک سایت خارجی در مورد حذف نرم افزار از ویندوز (زبان انگلیسی)

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *